Perhon Kuusjärviä

Valpuri SakarintytärSääksjärviAge: 68 years16941763

Name
Valpuri SakarintytärSääksjärvi
Birth May 28, 1694
Alias
/Pulkkinen/

MarriageErkki MatinpoikaPulkkinenView this family
October 29, 1721 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Anna ErkintytärPulkkinen
November 22, 1723 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Matti ErkinpoikaPulkkinen
May 1, 1725 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Elisabet ErkintytärPulkkinen
June 30, 1726 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#4
Valpuri ErkintytärPulkkinen
April 24, 1732 (Age 37 years)
Marriage of a childOlavi ErkinpoikaMustamaaAnna ErkintytärPulkkinenView this family
November 3, 1744 (Age 50 years)
Marriage of a childMatti ErkinpoikaPulkkinenLiisa MatintytärMustamaaView this family
October 26, 1745 (Age 51 years)
Marriage of a childErkki PaavonpoikaKinnunenElisabet ErkintytärPulkkinenView this family
October 26, 1745 (Age 51 years)
Marriage of a childErkki EliaksenpoikaAlaspääValpuri ErkintytärPulkkinenView this family
November 1, 1752 (Age 58 years)
Death of a daughterAnna ErkintytärPulkkinen
April 5, 1754 (Age 59 years)
Cause: lapsivuode
Burial of a daughterAnna ErkintytärPulkkinen
April 15, 1754 (Age 59 years)
Marriage of a childElias GabrielinpoikaHotakainenElisabet ErkintytärPulkkinenView this family
December 3, 1758 (Age 64 years)
Occupation
emäntä

Language
Finnish

Death February 20, 1763 (Age 68 years)
Cause of death: vanhuus
Family with Erkki MatinpoikaPulkkinen - View this family
husband
herself
Marriage: October 29, 1721Lappajärvi
2 years
daughter
17 months
son
14 months
daughter
6 years
daughter

Note

Samuli Paulaharju kertoo, että Kruunupyystä tullut merenkävijä, ruotsalainen laivapuidenhakkaaja oli ihastellut Vappusaloa sanoen: Olen kulkenut Suomet ja Saaret ja Ispiiniat, enkä ole löytänyt näin ihanaa paikkaa kuin on tämä Valpurinsalo.Sitten Paulaharju jatkaa Vappusalon nimen synnystä: Mutta entisinä aikoina oli täällä muuan Vappu-tummu kuljeskellut ja kuolla kupsahtanut metsään ison kallionjärkäleen juurelle. Siitä oli ruvettu kiveä sanomaan Vappukiveksi ja koko paikkaa Vappusaloksi. Kuka oli Vappu eli Valpuri? Isonvihan jälkeen 29.10.1721 vihittiin silloisen Lappajärven seurakunnassa Sääksjärven kylässä Valpuri Sakarintytär Sääksjärvi, Stor-Sääksjäven sukuhaarasta vaimoksi Erkki Matinpoika Pulkkiselle. Valpuri oli tuolloin 27-vuotias, Erkki 20-vuotias. Pulkkisen talo oli silloin vielä jakamaton suurine maa-alueineen ja suurperheineen. Veljeksistä oli tässä sukupolvessa isäntänä ensin Matti, mutta hän häviää isonvihan aikana. Sitten tulee isännäksi veli Pietari, mutta hän kuolee 28-vuotiaana. Miksi isännäksi vasta sitten tulee vuotta vanhempi veli Erkki, ei ole selvinnyt. Vävynäkään hän ei Sääksjärvellä ollut. Erkki ja Valpuri kasvattavat suuren lapsilauman, 11 lasta, joukossa kahdet kaksoset. Melkein kaikki lapset elävät aikuisiksi, vain toiset kaksoset kuolevat. Tätä on pidettävä varsinaisena ihmeenä tuohon aikaan. Mutta jotain murhettakin oli tulossa. Vappu-emännän kohdalla on Kankaanrannan kortistoissa merkintä "heikkomielinen". Mistä tuo tieto on peräisin? Muista lähteistä en ole sitä pystynyt varmistamaan. Ehkä se oli vanhuuden sairautta, muistamattomuutta. Valpurin kuolinmerkintäkin poikkeaa muista. Hänen kuolinpäivänsä oli 20.2.1873 ja hautauspäivänsä 30.3, ja ka kaikki tämä on merkitty haudattujen kirjaan vasta heinäkuussa. Kuka osaisi selittää, miksi näin? Ehkä Vappu-emäntä muistamattomana lähti harhailemaan kohti lapsuuskotia Vimpelin Sääksjärvelle tietä tai polkua, jonka vanhat tietävät siellä olleen. Ehkä hän eksyi ja löysi matkansa pään helmikuisessa pakkasessa etsiessään suojaa ison kivenjärkäleen kyljestä. (Martti Strang)